Baza wiedzy
26 lutego 2024
Nowe horyzonty wynagradzania: Wprowadzenie ESOPów jako strategii motywacyjnej
W obliczu dynamicznie zmieniającej się rzeczywistości gospodarczej, polskie przedsiębiorstwa muszą szukać innowacyjnych sposobów motywowania i zatrzymywania najlepszych pracowników. Galopująca inflacja, rosnące koszty operacyjne i coraz większa konkurencja o talenty sprawiają, że tradycyjne formy wynagradzania przestają być wystarczające.
23 lutego 2024
Kilka spostrzeżeń na temat kontrowersji wokół procedury zwolnień w Aptiv Services Poland S.A. oraz zgodności wypowiedzenia umowy o pracę drogą elektroniczną!!!
Ostatnie wydarzenia wokół rozwiązania współpracy z około 200 pracownikami w firmie technologicznej Aptiv Services Poland S.A. w Krakowie wywołało szerokie spektrum opinii oraz komentarz. Wiele z nich dotyczy zastosowanej procedury.
16 lutego 2024
Zakup działki pod inwestycję. Ryzyka, których unikniesz dzięki badaniu Due Diligence
Udział prawnika w badaniu Due Diligence: Klucz do bezpiecznego inwestowania w nieruchomości!
12 lutego 2024
"Aktualność" postanowienia o bezskuteczności egzekucji
Zgodnie z art. 299 § 1 Ksh jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania. W kilku przewidzianych w prawie przypadkach członkowie zarządu mogą uwolnić się od tej odpowiedzialności. W praktyce nie jest to jednak łatwe.
7 lutego 2024
Postępowanie zakończone powodzeniem!
Miło nam poinformować, iż KPMIW z powodzeniem doradzała w przygotowaniu i przeprowadzeniu postępowania o udzielenie zamówienia publicznego na świadczenie usług całodobowej ochrony osób i mienia dla klienta z sektora badań naukowych.
5 lutego 2024
Likwidacja spółki sp. z o.o. z … długami – czy jest możliwa?
Co do zasady w ramach procesu likwidacji spółki z o.o. likwidatorzy spółki powinni zakończyć interesy bieżące spółki, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania i upłynnić majątek spółki (art. 283 § 1 Ksh). Dopiero po przeprowadzeniu wyżej wskazanych czynności (w tym w szczególności spłaceniu przez spółkę wszystkich zobowiązań) spółka powinna zostać wykreślona z rejestru KRS.
2 lutego 2024
Przeniesienie prawa do urlopu wypoczynkowego na nowe stanowisko - czy to możliwe?
Art. 171 § 3 Kodeksu pracy staje się naszym sprzymierzeńcem w tej sytuacji.
W przypadku, gdy organizacyjne zmiany wymagają rozwiązania obecnego stosunku pracy i zawarcia nowego z tym samym pracodawcą, masz szansę przenieść swój zasłużony urlop wypoczynkowy na nowe stanowisko pracy. Natomiast pracodawca nie będzie zobligowany do wypłaty na rzecz pracownika ekwiwalenty za niewykorzystany urlop wypoczynkowy.
31 stycznia 2024
Interes we wniesieniu odwołania - co warto wiedzieć
W świecie zamówień publicznych istnieją pewne narzędzia, które pozwalają nam bronić naszych praw, kiedy uważamy, że zostały naruszone. Jednym z tych narzędzi jest możliwość wnoszenia środków ochrony prawnej, w tym odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej. Jednak nie jest to prawo bezwarunkowe, a przede wszystkim zależy od posiadania "interesu".
27 stycznia 2024
Skarga na bezczynność organu administracji: Proces i odszkodowania
W sytuacjach, gdy organ administracji popada w bezczynność lub w przewlekły sposób prowadzi postępowanie to istnieje możliwość z wystąpienia z ponagleniem. Jeśli organ w dalszym ciągu jest bezczynny lub w przewlekły sposób prowadzi postępowanie to dalszym krokiem może być wystąpienie ze skargą na bezczynność lub przewlekłe postępowanie do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
24 stycznia 2024
Sukces w sprawie o pozwolenie na budowę!
Nasza kancelaria miała przyjemność reprezentować w sprawie o zatwierdzenie projektu zagospodarowania działki oraz projektu architektoniczno-budowlanego i pozwolenia na budowę.
22 stycznia 2024
Ponaglenie na bezczynność lub przewlekłość organów administracji publicznej
W relacji między obywatelem a administracją publiczną czasami zdarza się, że organy administracji nie podejmują działań w odpowiednim czasie lub prowadzą postępowania zbyt długo. Sytuacje te mogą prowadzić do naruszenia praw obywateli i utrudniać skuteczne załatwienie spraw. W polskim systemie prawnym istnieją jednak środki, które pozwalają skutecznie ponaglić organy administracji publicznej do działania
19 stycznia 2024
Wstąpienie w stosunek najmu z mocy prawa
W czasie trwania stosunku najmu niejednokrotnie dochodzi do zbycia przedmiotu najmu. W takiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 678 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (dalej: „Kc”), który stanowi, że w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy; może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia.
15 stycznia 2024
Nowa edycja programu dofinansowania ochrony własności intelektualnej
22 stycznia 2024 r. rusza nowa edycja programu SME Fund, w ramach którego mali lub średnicy przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie na ochronę własności intelektualnej.
8 stycznia 2024
Przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności - nowe zasady
Kolejny krok w kierunku likwidacji prawa użytkowania wieczystego, czyli o nowych zasadach wykupu nieruchomości gruntowych przez użytkowników wieczystych
15 grudnia 2023
Poprawianie błędów wykonawcy w ofercie w polskim prawie zamówień publicznych
W prawie zamówień publicznych w Polsce istnieją określone ramy i procedury dotyczące poprawiania ewentualnych omyłek w ofertach złożonych przez wykonawców. Ten proces odgrywa istotną rolę w zapewnieniu uczciwej konkurencji i ostatecznego wyboru najlepszej oferty.
11 grudnia 2023
O tym dlaczego warto korzystać z odwołania w prawie zamówień publicznych
Z satysfakcją informujemy, że nasza kancelaria prawna reprezentowała wykonawcę w postępowaniu przed Krajową Izbą Odwoławczą.
4 grudnia 2023
E-doręczenia - cyfrowa rewolucja
I etap e-Doręczeń już od 30 grudnia!
30 grudnia zbliża się wielkimi krokami, a razem z nim pierwszy etap cyfrowej rewolucji w doręczeniach…
24 sierpnia 2023
Fundacja rodzinna, czyli jak efektywnie zarządzić własnym majątkiem… i trochę zaoszczędzić na tym podatkowo
22 sierpnia upłynęły dokładnie 3 miesiące od wejścia w życie przepisów pozwalających na tworzenie fundacji rodzinnych. Pierwsze fundacje rodzinne już powstały, wiele kolejnych oczekuje na rejestrację.
18 lipca 2023
Rewolucyjne zmiany w prawie pracy - nowelizacja kodeksu pracy
Dwie nowelizacje Kodeksu pracy w 2023 r. wprowadziły rewolucyjne zmiany w przepisach dotyczących pracy zdalnej, urlopów, dokumentacji pracowniczej, warunków pracy, czy kontroli trzeźwości. Nie da się ukryć, że nowe przepisy wprowadzają kolejne obostrzenia i obowiązki dla pracodawców.
6 lipca 2023
Wypowiedzenie umowy o pracę e-mailem – pod lupą prawnika!
Rozwój technologiczny, digitalizacja procesów rekrutacyjnych, powszechne wprowadzenie pracy zdalnej to tylko niektóre z przyczyn poszukiwania niestandardowych rozwiązań w relacjach miedzy pracownikiem a pracodawcą.
1 czerwca 2023
Skuteczna rezygnacja z funkcji członka zarządu sp. z o.o. – czyli o tym, co należy zrobić by przestać być członkiem zarządu w sp. z o.o.
W obecnym stanie prawnym mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może wygasnąć na skutek różnych okoliczności. Jedną z nich jest złożenie rezygnacji przez członka zarządu.
12 kwietnia 2023
Igrzyska Europejskie 2023 - postępowanie zakończone sukcesem!
Już w czerwcu w Krakowie ruszają Igrzyska Europejskie. Będzie to największa w tym roku tego typu impreza sportowa w Europie. Weźmie w niej udział około 7 000 zawodników z 50 krajów, którzy będą rywalizować w blisko 30 dyscyplinach sportu.
15 lutego 2023
Fundacja rodzinna, czyli o nowym pomyśle ustawodawcy
na przeprowadzenie sukcesji w polskich warunkach
W dniu 6 lutego 2023 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej. Oznacza to, że za mniej więcej 3 miesiące (taki okres na wejście w życie nowych przepisów zaplanował ustawodawca) zaczną powstawać pierwsze fundacje rodzinne.
Założenie jest proste – powołanie fundacji rodzinnej ma pomóc przedsiębiorcom w zaplanowaniu sukcesji, efektywnym zarządzaniu rodzinnym majątkiem, a także w zabezpieczeniu potrzeb finansowych członków rodziny.
10 lutego 2023
Egzekucja z nawozu
Dzisiaj ciekawe zagadnienie z zakresu egzekucji
Zasadniczo, w ramach prowadzenia postępowania egzekucyjnego istnieją określone kategorie ruchomości, które nie będą mogły zostać sprzedane bezpośrednio przez komornika. Są to m.in. takie produkty, które wymagają odpowiednich zezwoleń czy koncesji np. alkohol, paliwa, materiały wybuchowe czy broń.
1 lutego 2023
Dofinansowanie na ochronę własności intelektualnej, czyli jak i dlaczego warto rozważyć teraz wystąpienie o prawną ochronę marki
Prowadzisz działalność gospodarczą? Posiadasz status małego lub średniego przedsiębiorcy (MŚP)? Zastanawiałeś się kiedykolwiek nad ochroną własności intelektualnej Twojej firmy na przykład poprzez rejestrację znaku towarowego czy zgłoszenie wzoru przemysłowego? Jeśli tak, ale nie podjąłeś ostatecznie decyzji o złożeniu wniosku lub też nigdy nie rozważałeś takiej możliwości, to warto zainteresować się tą kwestią w najbliższym czasie.
7 grudnia 2022
Redaktorzy Naczelni opublikowali sprostowania materiałów prasowych dotyczących naszego klienta
W przypadku gdy w materiale prasowym zostanie zawarta nieścisła lub nieprawdziwa wiadomość, zainteresowana osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną może złożyć wniosek o sprostowanie takiej informacji. Wniosek składa się do redaktora naczelnego właściwego dziennika lub czasopisma (art. 31a ust. 1 ustawy Prawo prasowe).
18 października 2022
Sukces Kancelarii Prawnej Majewski i Współpracownicy -Obroniliśmy członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w sprawie toczącej się z art. 299 Ksh
Kilka dni temu otrzymaliśmy wspaniałą wiadomość. Sąd Okręgowy w Krakowie oddalił apelację Powoda złożoną od wyroku oddalającego powództwo z art. 299 Ksh przeciwko naszemu Klientowi. Sąd w całości podzielił nasze argumenty zawarte w odpowiedzi na apelację uznając, iż powództwo skierowane przeciwko naszemu Klientowi było niezasadne.
28 września 2022
#OznaczamReklamy - wytyczne Prezesa UOKiK
Długo wyczekiwane wytyczne Prezesa UOKiK w zakresie oznaczania treści reklamowych w social mediach już dostępne!
27 sierpnia 2022
„Ale to już było i nie wróci więcej…” - zmiany w zawezwaniu do próby ugodowej
„Ale to już było i nie wróci więcej…” – to właśnie tę piosenkę Maryli nuci sobie zapewne ustawodawca, czekając na wejście w życie nowelizacji Kodeksu postępowania cywilnego. Dzisiaj kilka słów o oczekiwanych zmianach, ograniczających wykorzystywanie instytucji zawezwania do próby ugodowej do przerywania biegu terminu przedawnienia.
25 sierpnia 2022
Oznaczanie współpracy w mediach społecznościowych
Prezes UOKiK przygląda się pierwszym influencerom w związku z nieprawidłowym oznaczaniem treści na portalu #instagram (dotyczy także #facebook #tiktok)